Z wielkim smutkiem żegnamy Małgosię Wiechę.
Była osobą o niezwykłej wrażliwości – otwierała przed nami świat osób niewidomych, uczyła, jak pomagać mądrze i z empatią. Współpracując ze Stowarzyszeniem De Facto, szkoliła naszych uczniów, czuwała nad jakością ich audiodeskrypcji, dzieliła się wiedzą i sercem. Dzięki niej mogliśmy patrzeć dalej i dostrzegać więcej.
Małgosiu, dziękujemy za wszystko. Na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci.
Ratujmy Grzegorza
Zwracamy się z prośbą o pomoc dla naszego kolegi, przyjaciela, nauczyciela, wychowawcy
Grzegorz to człowiek pełen pasji i energii – nauczyciel wychowania fizycznego, miłośnik sportu, piłkarz, biegacz, DJ i przede wszystkim człowiek o wielkim sercu. Przez lata motywował dzieci i młodzież do pokonywania własnych słabości, ale nie tylko na boisku czy bieżni – uczył ich także, jak być lepszymi ludźmi. Sam dawał przykład, angażując się w pomoc innym.
16 lutego 2025 r. Grzegorz poleciał do Hurghady na tygodniowy wypoczynek. Miał to być czas regeneracji, chwilowa ucieczka od codziennych obowiązków. Niestety, zamiast odpoczynku spotkało go ogromne nieszczęście.
23 lutego trafił w stanie krytycznym do szpitala Cleopatra w Hurghadzie. Wylew krwi do mózgu spowodowany pęknięciem krwiaka był tak rozległy, że natychmiast przewieziono go na blok operacyjny.
Egipscy Neurochirurdzy przez pięć godzin walczyli o jego życie. Usunięcie krwiaka wiązało się z ogromnym ryzykiem, ale była to jedyna szansa, by dać mu choć cień nadziei. Mimo operacji jego stan nadal jest krytyczny.
Grzegorz nie odzyskał przytomności. Od pierwszych godzin po zabiegu jest w śpiączce farmakologicznej i podłączony do respiratora, ponieważ jego organizm nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Każdy dzień jego pobytu na Oddziale Intensywnej Terapii to nie tylko heroiczna walka o życie, ale też dramatycznie rosnące koszty leczenia.
Grzegorz musi wrócić do Polski – to jego jedyna szansa.
Potrzebujemy Waszej pomocy, aby sprowadzić go do domu i dać mu szansę na dalsze leczenie i rehabilitację.
Rekrutacja dzieci do klas I z spoza obwodu SP nr 1
Szanowni Rodzice!
Prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi rekrutacji dla dzieci spoza obwodu do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie na rok szkolny 2025/2026
TERMIN składania dokumentów: od 7 lutego 2025 r. – do 14 lutego 2025 r.:
Pasowanie na czytelnika biblioteki
Pasowanie na czytelnika to wyjątkowe wydarzenie, które ma na celu uświetnienie momentu, który wprowadza dzieci w świat literatury. W ostatnim miesiącu klasy pierwsze podczas pasowania miały okazję zobaczyć Molika Książkowego, Panią Książkę oraz Krasnale, które zaznajomiły dzieci z gatunkami literatury, zadawały zagadki. Molik miał w worku przygotowane rekwizyty z bajek. Uczniowie musieli odgadnąć, z jakich baśni i bajek pochodzą. Na końcu wspólnie z Panią Książką omówiliśmy zasady poszanowania książek i każdy został pasowany na czytelnika najcięższą książką. Na pamiątkę spotkania uczniowie otrzymali zakładki i książki do wspólnego czytania z rodzicami w domu - "Córkę antykwariusza" z Instytutu Książki oraz kolorowankę o Mikołowie. Oby ten czas stał się czasem zaszczepienia pasji czytania. Do zobaczenia w bibliotece - najmłodsi czytelnicy.
Agnieszka Szrubarz
7
Rekrutacja do klas I
Zapisy dzieci z obwodu szkoły do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Śląskich w Mikołowie na rok szkolny 2025/2026.
TERMIN składania dokumentów od 15 stycznia 2025 r. do 31 stycznia 2025 r.:
Wnioski oraz więcej informacji
WOJEWÓDZKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE 2024/2025
Znamy już wyniki II etapu wojewódzkich konkursów przedmiotowych dla uczniów Szkół Podstawowych. Wzięło w nim udział 38 uczniów z klas VII i VIII. Z satysfakcją informuję, że do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 8 uczniów z 6 przedmiotów.
Wszystkim uczniom i nauczycielom dziękujemy za wysiłek włożony w przygotowania, gratulujemy osiągniętych wyników i trzymamy kciuki za tych, którzy uzyskali kwalifikacje do III etapu.
Krzysztof Skwarczek
wicedyrektor ds. dydaktycznych
Projekt Edukacyjny "Polak ma essę!”
Nasza szkoła przystąpiła do drugiej edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Polak ma essę!”. Wybrane zadania projektowe są realizowane na lekcjach języka polskiego. Celem projektu jest rozwijanie wiedzy i umiejętności uczniów poprzez kreatywne podejście, bez rywalizacji, z naciskiem na integrację i współpracę. Projekt wspiera kreatywność, krytyczne myślenie oraz swobodną wypowiedź, dostosowany jest do potrzeb uczniów. To dopiero początek naszej inspirującej przygody!
Z wizytą na Olimpie
Czy na lekcji języka polskiego może być BOSKO? Oczywiście…, a to wszystko za sprawą wizyty greckich bogów. Podczas uczty kończącej projekt edukacyjny „Z wizytą na Olimpie”, każdy przygotował prezentację na swój temat, chętnie opowiedział o atrybutach i mitycznych przygodach. Gratulujemy uczniom klasy Vc zaangażowania, kreatywności i wiedzy. Było naprawdę bosko!
44
Mikołowska Świąteczna Paczka – grudzień 2024
Szkolne Koło Wolontariatu z naszymi uczniami oraz nauczyciele i pracownicy obsługi i administracji przygotowali świąteczne paczki dla dwóch wybranych podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mikołowie. Z radością i wzruszeniem wręczyliśmy paczki potrzebującym paniom 18 grudnia br. Bardzo dziękuję wszystkim darczyńcom i koordynatorkom za zaangażowanie, dobroć, hojność i pomoc potrzebującym. Obdarowanym Seniorkom życzymy dużo zdrowia, radości ze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i dobroci ludzkiej.
Bożena Hain – dyrektor szkoły
🎅HO HO HO🎅
6 grudnia uczniów naszej szkoły odwiedził długo oczekiwany gość... święty Mikołaj. Z workiem prezentów, w asyście Aniołków i Diabełków przemierzał szkolne korytarze, które rozbrzmiewały świąteczną muzyką, lśniły świątecznymi lampkami i na których roiło się od reniferów i elfów.
Bardzo dziękujemy i zapraszamy za rok!
Będziemy równie grzeczni!
Przedświąteczne spotkanie w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Mikołowie
W dniu 3 grudnia odbyło się muzyczne spotkanie z podopiecznymi Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mikołowie. Wspólne śpiewanie, zagadki w gwarze śląskiej oraz papierowe aniołki jako prezent dla chorych stworzyły miłą atmosferę. Na koniec trochę słodkości - dla seniorów i chórzystów.
Cieszymy się, że mogliśmy spędzić wspólnie czas.
Donata Dłubis i Bożena Urbanek
Ćwiczmy razem – wracamy do formy
W naszej szkole od września do grudnia 2024r. zrealizowaliśmy projekt „Ćwiczmy razem – wracamy do formy” ze środków Ministra Sportu i Turystyki w ramach Funduszu Zajęć Sportowych dla uczniów. Celem projektu jest aktywizacja sportowa dzieci, profilaktyka wad postawy oraz włączenie jak największej grupy uczniów mikołowskich szkół podstawowych do regularnej aktywności fizycznej poprzez organizację zajęć z elementami gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej w okresie IX-XII 2024 r.
Zajęcia prowadzone były w trzech grupach przez panie Agnieszkę Bonk i Agnieszkę Wierzbicę. Podczas dwunastu spotkań uczniowie podczas licznych gier, zabaw, torów przeszkód i obwodów stacyjnych rozwijali koordynację wzrokową i ruchową, motorykę małą i dużą, wzmacniali mięsnie posturalne, nabywali wzorce prawidłowej postawy ciała. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Rodzice z niecierpliwością czekają na kolejną edycję projektu.Koordynator Katarzyna Stachoń